Návody a postupy šití

Krátké légy nebo lišty šijeme například u polokošilí. Průkrčník může být začištěn podsádkou nebo můžeme vsadit límeček.
V případě, kdy šijeme krátkou légu a podsádku poprvé, lze doporučit ušít si nejprve vzorek tohoto detailu, až potom šít na skutečném oděvu.

Hloubka podpaží - velikost průramku podléhá vlivům módy, samozřejmě typu postavy a druhu materiálu, ze kterého oděv šijeme. To jsou důvody, proč průramek nelze určit univerzálně.

Prohloubení průramku provádíme, pokud potřebujeme získat větší volnost v oblasti paží. Takto upravujeme také v případě, že se oděv v podpaží vrásní, oděv i rukávy v oblasti...

Godet je trojúhelníkovitý tvar látky vložený do jiného kusu látky.
Vkládá se do částí oděvu - do sukně, kalhot, rukávů, aby byl oděv prostornější, bohatší, ozdobnější. Goletové záhyby nejlépe vyniknou na splývavých látkách, například na hedvábí, šifonech, žoržetu, silky.

Lichotivý vzhled oděvu spočívá nejen ve výběru látky, vzoru, střihu, ale také v dobře ušitých detailech, mezi které patří i správně všitý rukáv.
U tkaných látek se nejčastěji používá vsazovaný rukáv. Vsazovaný, jak název napovídá, je rukáv, který vsazujeme do průramku. Problém především pro začátečníky může spočívat v tom, že do menšího obvodu...

Většina střihů je tvořena pro střední výškovou kategorii. Dříve, než střihneme do látky porovnáme veličiny ve střihu s vlastními rozměry těla. Aby střih dokonale seděl i na postavách malých nebo vysokých, bude vhodné střih upravit v jeho délce.

3.1. Sešití kapesního váčku
Začátek a konec šití kapesního váčku bude v bodě švové záložky - nedošíváme do konce.
3.1. Po rubové straně sešijeme kapesní váček.

Náplety, úplety nebo pruženky (gumy) mohou mít jinou pružnost - délku roztažnosti, proto pro každý jiný materiál je vhodné si jeho přesnou délku propočítat. Návod nám ušetří zbytečné párání, zkoušení typem pokus x omyl.

Ušijte si košili, která svým zpracováním bude dosahovat profesionální kvality. U košile platí několik zásad, jak této úrovně dosáhnout. Co na první pohled zaujme, je límeček, je nejblíž obličeji, kam se vám lidé, kteří s vámi mluví, dívají. Určitě dalším bodem je vsazení rukávu, vypracování manžet a légy. U šití košil obecně platí, čím menšími...

4x díl manžety
2 - 4x výztuha - pro pevnější manžetu můžeme podlepit i vrchní díl (zobrazena zeleně). Výztuha má přesný tvar manžety podle střihu, je bez švových záložek.
Výztuhu nažehlíme na díly manžet.

Zpracování košilového rozparku požaduje přesnost šití, kde se neobejdete bez žehlení, sežehlování a případně stehování, ale výsledek bude stát za to. Vypracování košilového rozparku je na košili jeden z detailů, které svědčí o profesionálním zhotovení, které může zvládnout i laik.

Jedná se o typ košilového límce, který je dvoudílný: stojáček a límec = převěs. Při zapnutí prvního knoflíku, umístěného ve stojáčku, bude přiléhat ke krku. Límec nebo fazonka je část oděvu, který na první pohled upoutá pozornost, proto by jeho vypracování mělo být precizní. Postup šití převěsu (límce) a stojáčku bude založený na přesnosti šití, na...

Už se vám stalo, že jste ušili novou věc a po prvním vyprání zapustily barvy? Na oděvu se objevil kaz? Nebo dokonce zadní nohavice či rukáv předběhly přední díly? Několika doporučeními se pokusím předejít vašemu dalšímu zklamání.

Jedním ze základů dokonalého výsledku šití je správné položení střihu na látku. Ve střizích musí být zakreslena osnova. Na všech oděvních střizích a jeho dílech je vyznačen směr osnovy, kterou bychom měli dodržet.

Střihy na kabelky

Střih na dětskou kolovou sukni ve velikostech: 86-170. Střih je zdarma, měl by vám usnadnit propočítávání správného obvodu pasu a někdy i složitějšího rýsování nebo značení na látku ve tvaru pravidelného a přesného kruhu. Součástí střihu je polohový plán tisku, pokud požadujete menší velikosti, podle polohového plánu tisku, zadejte k tisku pouze stránky, na kterých se nachází požadovaná velikost.