Postup šití límce a stojáčku

03.02.2020

Jedná se o typ košilového límce, který je dvoudílný: stojáček a límec = převěs. Při zapnutí prvního knoflíku, umístěného ve stojáčku, bude přiléhat ke krku. Límec nebo fazonka je část oděvu, který na první pohled upoutá pozornost, proto by jeho vypracování mělo být precizní. Postup šití převěsu (límce) a stojáčku bude založený na přesnosti šití, na detailech, kde každý krok má svůj význam.

Jednotlivé díly stojáčku a převěsu

1. 2x stojáček, 2x výztuha stojáčku
Oba díly stojáčku v jejich středech položíme na přehyb, který leží na osnově. Stříháme
s dostatečnou švovou záložkou po celém obvodu stojáčků, (střed stojáčku nemá švovou záložku, leží přesně na přehybu materiálu). Z výztuhy vystřihneme přesný tvar stojáčku 2x - bez švových záložek. 

2. 1x převěs (límec):
Střih převěsu  položíme v jeho středu na přehyb látky. Přehyb látky je po osnově. Stříháme s dostatečnou švovou záložkou, viz obrázek (pozn. střed převěsu nemá švovou záložku). 
2x převěs střižený oproti osnově pod úhlem 45°, ve středu převěsu bude švová záložka.
2x výztuha převěsu: stříháme bez švových záložek přesně ve tvaru podle střihu.  

Postup šití převěsu a stojáčku

1) Začínáme sešitím spodního převěsu, oba díly ve středu převěsu přišijeme k sobě. Po sešití švy rozžehlíme. 
2) Na sešitý převěs ze dvou dílu, přesně na jejich středy zažehlíme výztuhu převěsu. 
3) Výztuhu žehlením zafixujeme také na oba díly stojáčku a druhého převěsu. 

4) Díly převěsu přiložíme k sobě a v několika bodech špendlíme tak, aby špendlíky ležely kolmo k šití, špendlit začínáme od středů převěsu.
Červená linie naznačuje šití, které bude 1-2mm od okrajů výztuhy, přišijeme k sobě oba díly převěsu.  
Při šití špiček převěsu zmenšíme velikost stehu na 1-1,5mm. Při šití špičky dlouhými stehy je obtížné docílit přesného tvaru převěsu (límce), příliš dlouhé stehy jsou v líci viditelné a pro vytvarování převěsu nepřesné. 
Po sešití zastřihneme švové záložky a sestřihneme rožky převěsu. 

5) Převěs otočíme do líce, vypracujeme špičky. Okraje převěsu prsty vypracujeme tak, aby v horním dílu byl přesah materiálu do spodního dílu (tj. 1-2mm, které jsme při sešívání límce ponechali právě pro tento krok). Takto zpracovaný tvar převěsu můžeme prostehovat a přežehlit. 
Převěs můžeme po obvodu po líci prošít. Prošití a vzdálenost od okraje je spíše věcí estetiky, návrhu, stejnou úpravu bychom měli dodržet u šití manžet.
Spodní a vrchní díl převěsu ve spodní části prošijeme k sobě. Prošití bude 2 mm pod linií  tvaru převěsu.
Převěs ve středu přeložíme a zkontrolujeme přesnost šití, obě poloviny se musí tvarově, velikostně shodovat.
Před všitím do stojáčku zarovnáme okraj převěsu asi na 0,5cm (na obrázku pod červenou linií). 

Vložení převěsu do stojáčku

6) Zpracování stojáčku: Spodní okraj stojáčku zažehlíme přesně po tvaru dolního okraje, pod výztuhou a za patku prošijeme. Švovou záložku stojáčku po jeho obvodu sestřihneme na 0,5cm. 

7) Převěs vložíme mezi dvě vrstvy stojáčku tak, aby okraj převěsu (naznačený červenou linií) seděl přesně na linii stojáčku (opět naznačeno červenou linií). Všijeme převěs, šijeme přesně po linii výztuhy stojáčku. V oblém tvaru stojáčku snížíme velikost stehu na 1-1,5mm. Švové záložky podle potřeby sestřihneme. 

8) Stojáček otočíme do líce, prsty vypracujeme jeho tvar a vyžehlíme. Překontrolujeme souměrnost levé a pravé strany stojáčku a převěsu. 


Přišití stojáčku do průkrčníku

9) Do předního (PD) a zadního dílu (ZD) košile přišijeme stojáček tak, že lícová strana vnějšího stojáčku je přiložena k lícové straně PD a ZD, šít budeme po rubové straně stojáčku těsně po linii výztuhy stojáčku. Konec stojáčku přiložte přesně na kraj légy (podsádky). Přišíváme část stojáčku, jehož záložka spodního okraje zůstala volná (prošitá záložka spodního okraje stojáčku směřuje k rubové straně PD a ZD).

10. Vnitřní předšitý okraj stojáčku přistehujeme k přišitému stojáčku k PD a ZD. Po lícové vnitřní straně stojáčku prošijeme dolní okraj stojáčku 1mm od přehybu, prošít můžeme celý obvod stojáčku. Límec a stojáček přežehlíme.  

11. Dokončili jsme vsazení stojáčku do průkrčníku. Převěs límce má dostatečnou volnost, špičky převěsu se nezvedají, převěs je souměrný. 
Knoflíkové dírky na stojáčku vyšíváme vodorovně k přednímu kraji PD. U légy knoflíkové dírky jsou vyšity svisle = vodorovně s předním krajem PD. 

Autor článku, fotografií a návodu: Renata Vespalcová  


Přečtěte si také související články: 
Postup šití košile

Střihy na košili