Jak upravit průramek
Hloubka podpaží - velikost průramku podléhá vlivům módy, samozřejmě typu postavy a druhu materiálu, ze kterého oděv šijeme. To jsou důvody, proč průramek nelze určit univerzálně.
Prohloubení průramku provádíme, pokud potřebujeme získat větší volnost v oblasti paží. Takto upravujeme také v případě, že se oděv v podpaží vrásní, oděv i rukávy v oblasti podpaží "táhnou".
U oděvů s dlouhými rukávy můžeme průramek prohloubit až o 4cm, u oděvů s krátkými rukávu můžeme prohloubit až o 8cm. Nutné je však poznamenat, že příliš velké prohloubení průramku, nemusí být vždy pohodlné.
Obr.1 Jak se zvětšuje obvod průramku, úměrně se zvětšuje i obvod předního P.D. a zadního dílu Z.D. oděvu.
Zde platí důležité pravidlo: O kolik jsme prohloubili průramek, o 1/4 až 1/2 rozšíříme P.D. v podpaží a stejným poměrem Z.D.
Příklad: Prohloubení průramku o 2 cm znamená rozšíření P.D. o (1/2 ze 2cm =) 1cm, Z.D. rozšíříme také o 1 cm.
Obr.3. Čím více je průramek prohloubený, tím víc musí být v bočních liniích P.D. a Z.D. širší a oděv volnější.
U většího prohloubení a rozšíření průramku přiměřeně rozšiřujeme i v pase a bocích.
U menších hodnot rozšíření propojíme prohloubený průramek pozvolna k pasové linii.
Z obrázku je vidět, čím více je průramek prohloubený, tím více má plochý tvar.
Obr.2 Prohloubením a rozšířením průramku vznikne nová linie bočního švu, na které vytvoříme krátkou kolmici a zakreslíme nový tvar dolní části průramku, ten končí na průramkovách bodech P.D. a Z.D.
Obr.4. Úprava rukávu
Na rukávu průramkovou přímku snížíme o 1/2 až 2/3 hodnoty prohloubení průramku. Pokud jsme průramek prohloubili o 2 cm = průramkovou přímku snížíme o 1cm (=1/2 z 2cm).
V bodě snížení průramkové linie rukávu zhotovíme krátké kolmice k délce rukávu.
Obr.5 Poslední krok, který musíme učinit, je přenést novou vzdálenost dolní průramkové části rukávu. Stejný postup provedeme u zadní části rukávu, přenášíme vzdálenost Zp až M1. Vykreslíme nový tvar průramkové části rukávu.