Návod na šití rukávu u saka, blejzru

12.04.2022


Lichotivý vzhled oděvu spočívá nejen ve výběru látky, vzoru, střihu, ale také v dobře ušitých detailech, mezi které patří i správně všitý rukáv. 
U tkaných látek se nejčastěji používá vsazovaný rukáv. Vsazovaný, jak název napovídá, je rukáv, který vsazujeme do průramku. Problém především pro začátečníky může spočívat v tom, že do menšího obvodu průramku budeme vsazovat rukáv, který má větší obvod, především v hlavici rukávu. Větší rukávová hlavice je z důvodu zaoblenosti ramene a volnosti pohybu.
Rozdíl v obvodu průramku a obvodu rukávové hlavice (od předního po zadní průramkovou značku) je dána druhem oděvu, střihu a materiálu. Obvod rukávové hlavice může být o 7-10% větší, než obvod průramku živůtku.

Všívat budeme v kruhovém tvaru, větší obvod rukávové hlavice je nutné vsadit do průramku pozvolna, plynule a bez řasení.
Vsazování rukávu například u košile, bundy, která není vypodšívkovaná najdete pod tímto odkazem: Vsazení rukávu do průramku
My si ukážeme, jak všít rukáv, kde oděv bude vypodšívkovaný. 


Krok za krokem:

1. Celý obvod rukávové hlavice vyztužíme vliselinem, vyztužíme také spodní rukáv po celém jeho obvodu - obr. 2. Výztuha je široká podle použitého materiálu, v tomto případě má šířku 4 cm. 
Při lepení vliselinu nenapařujeme, tlak a délka přítlaku žehličky by měla být ve všech    částech lepení totožná.

2. Sešijeme díly předního a spodního rukávu (ZD rukáv), šijeme do oblouku, k přesnému sešití nám slouží sešívací značky, které mohou být ve střihu zaznamenány.

Šev po rubové straně (straně šití) rozžehlíme. Rozžehlujeme tak, abychom respektovali zaoblenost rukávu - viz obr.3
3. Aby rukáv snadněji zapadl do průramku, ušijeme od průramkové značky PD po průramkovou značku ZD dvě řady stehů, šíře stehu volím je 3,5 -4 mm. Řady jsou asi 4 mm od sebe. 
První řada bude těsně nad linií švu rukávové hlavice.
U obou řad ponecháme dostatečně dlouhé nitě šití. Nitě obou řad šití opatrně utahujeme a obvod rukávové hlavice se začne tvarovat do balonového tvaru, řasení bude rovnoměrné, nesmí vytvořit vrásnění, největší oblouk bude na vrcholu a okolí rukávové hlavice. Správnou délku a tvar si ověříme přiložením k průramku živůtku, rukáv by měl do průramku bez problémů zapadnout. Obr. 4.
Řasení zpevníme prošitím, které bude mezi dvěma řadami řasení. Prošijeme stehem o délce 2,5mm. 

 


4. Z tenké vrstvy například vatelinu a kalika si podle tvaru rukávové hlavice připravíme vycpávku. Vycpávku přišijeme po obvodu rukávové hlavice - obr.5

5. Rukáv uzavřeme sešitím v podpažní části, sešíváme k dolnímu okraji rukávu, včetně dolní záložky. Obr.6
 Sešitý šev rozžehlíme.


6. Živůtek máme připravený pro všití rukávu - sešité náramenice PD a ZD, sešité boční, případně princesové švy, záševky.
Připravený rukáv vsadíme do průramku PD a ZD saka. Značky na rukávu by měly sedět na značky průramku, značka středu rukávu na náramenici. Rukáv vždy špendlíme, stehujeme, šijeme po straně rukávové hlavice. 

Zkontrolujeme, zda nám v líci nevznikl nežádoucí sámek nebo přehyb látky. 
Pokud je vše v pořádku, začneme šít od podpažního švu. Špendlíky odstraňujeme těsně před sešitím.

7. Z tenké vrstvy vatelinu a kalika jsem si vyrobila ramenní vycpávku. Vycpávky lze zakoupit již hotové. 


8. Sako, blejzr otočíme na rubovou stranu, přiložíme připravenou ramenní vycpávku tak, aby tvar vycpávky zapadl do tvaru průramku a přišitého rukávu. 0,5cm od okraje ramenního švu vycpávku po obvodu přišijeme. V ramenním švu vycpávku ručním šitím přichytíme. 


9. Dolní okraj rukávu prostehujeme a po jeho obvodu přišijeme podšívku rukávu. Sešíváme rub vrchního materiálu a rub podšívky. 


Přehyb podšívky v dolním okraji rukávu bude sahat asi do poloviny výšky rukávové záložky (pro volnost = aby "netáhla" musí být podšívka delší).
Podšívku přetáhneme přes rukáv. 

Obr.2 podlepení dvoudílného rukávu
Obr.2 podlepení dvoudílného rukávu
obr.3 sešití a rozžehlení rukávového švu
obr.3 sešití a rozžehlení rukávového švu
obr.4 příprava rukávové hlavice
obr.4 příprava rukávové hlavice
Obr. 5 vycpávka rukávové hlavice
Obr. 5 vycpávka rukávové hlavice
Obr. 6 sešití a uzavření rukávu
Obr. 6 sešití a uzavření rukávu
Obr.7 Vsadíme rukáv do průramku
Obr.7 Vsadíme rukáv do průramku
obr.8 Vyrobená ramenní vycpávka
obr.8 Vyrobená ramenní vycpávka
obr.9 Vložení ramenní vycpávky
obr.9 Vložení ramenní vycpávky
Obr 10 přišití podšívky v dolním obvodu rukávu
Obr 10 přišití podšívky v dolním obvodu rukávu
obr.11 dokončení délky rukávu
obr.11 dokončení délky rukávu

Autor článku, fotografií a návodu: Renata Vespalcová 

Střihy - saka