Návod na šití dětské mikiny s kapucí

12.04.2021

Střih na mikinu Veverka je v předním díle rozčleněn tak, aby kapucový díl tvořil vsadku předního dílu, na kterou navazuje klokaní kapsa. 

Střih na mikinu Veverka ve velikostech 56-170

Zajímavý střih mikiny s kapucí a zipem umožňuje různé barevné kombinace podle Vaší kreativity. Střih je vhodný jak pro děvčata, tak pro chlapce, poskytuje dostatečnou volnost při pohybu. 

Návod, postup šití mikiny Veverka je zpracován na tkaném materiálu, slouží pouze pro popis a vyobrazení jednotlivých kroků. Střih na mikinu je určený pro úpletové materiály, proto většinu švů budeme šít overlockovým stehem. 

Sešití dílů kapuce
Sešití dílů kapuce

Podle značek sešijeme středový díl kapuce s kapucí v jejím oblouku.  
Stejným postupem zpracujeme i podšívkové díly kapuce.


Kapsu v diagonále obnitkujeme. U této části kapsy přídavky na švy otočíme do rubu a prošijeme.
Na straně delší části kapsy zahneme přídavky na švy a po celé délce kapsy přišijeme podle značek ve střihu k přednímu dílu mikiny (P.D.).
Přišití kapsy provedeme také na bočním švu mikiny. 

Od části náramenice kapucového dílu směrem k umístění kapsy na P.D. sešijeme oba díly

Před sešitím kapucového dílu a P.D v místech kapsy provedeme nástřih ke konci šití. Po rubu přišijeme vsadku kapucového dílu ke krátkému švu P.D. 
Otočíme do líce, švy sežehlíme. Sešijeme náramenice P.D. a Z.D. (zadního dílu).

Průkrčník Z.D. sešijeme s kapucí tak, aby střed Z.D. seděl na střed kapucového středního dílu. 


Do průramků P.D. a Z.D. všijeme rukávovou hlavici tak, aby střed rukávu seděl na švu náramenice.
Šijeme vždy po straně rukávové hlavice. 

Sešijeme boční švy P.D. a Z.D. a rukávový šev. Průramky P.D. a Z.D. sedí přesně na sebe. 


Sešijeme spodní část podšívkového dílu s nápletem, který bude v dolním okraji mikiny - na obrázku vyznačena zelená linie. Podšívkový díl začistíme overlockovým stehem. 
K podšívkovému dílu kapuce a P.D. po celé jeho délce přišijeme zip - na obrázku - červená linie. Lícová strana zipu leží nahoře. 
Na obrázku bílá čára značí přehyb nápletu. 
Začátek zipu všíváme asi 0,5cm od přehybu nápletu. Ve stejné délce jako bylo šití nápletu a dolního okraje podšívkového - podsádkového dílu sešijeme také dolní okraj mikiny s druhým okrajem nápletu.Přes přehyb nápletu otočíme podšívkovou část se zipem k P.D. a prošijeme. Všitý zip mezi podsádku a P.D.

Otočení podsádky (podšívkového dílu kapuce) a P.D. do líce 
Nyní sešijeme podšívku kapuce s vrchními díly kapuce po celém obvodu kapuce. Po otočení do líce prošijeme zip v celé jeho délce a obvod kapuce. 


V dolním okraji mikiny v místech, kde jsme sešili patentový lem a dolní okraj podsádky (podšívkový díl) provedeme krátký nástřih.

Po celé délce dolního okraje P.D. a Z.D. přišijeme patentový lem. 
Délku patentu doporučuji propočítat dle tohoto návodu: Jak spočítat délku nápletu nebo gumy 

K dolnímu okraji rukávů přišijeme rukávový patentový lem.

Při šití mikiny Veverka se kreativitě meze nekladou. Svým střihem nabízí mnoho možností zpracování, tím nejjednodušším jsou barevné kombinace nebo různé druhy kapes. 

Přečtěte si také: 

Krátké légy nebo lišty šijeme například u polokošilí. Průkrčník může být začištěn podsádkou nebo můžeme vsadit límeček.
V případě, kdy šijeme krátkou légu a podsádku poprvé, lze doporučit ušít si nejprve vzorek tohoto detailu, až potom šít na skutečném oděvu.

Hloubka podpaží - velikost průramku podléhá vlivům módy, samozřejmě typu postavy a druhu materiálu, ze kterého oděv šijeme. To jsou důvody, proč průramek nelze určit univerzálně.

Prohloubení průramku provádíme, pokud potřebujeme získat větší volnost v oblasti paží. Takto upravujeme také v případě, že se oděv v podpaží vrásní, oděv i rukávy v oblasti...