Všití godetové vsadky

20.09.2022

Godet je trojúhelníkovitý tvar látky vložený do jiného kusu látky.
Vkládá se do částí oděvu - do sukně, kalhot, rukávů, aby byl oděv prostornější, bohatší, ozdobnější. Goletové záhyby nejlépe vyniknou na splývavých látkách, například na hedvábí, šifonech, žoržetu, silky.

Z rubové strany na látku naznačíme délku rozparku, do kterého budeme všívat godetovou vsadku. Asi 1,5cm pod konec délky rozparku (naznačeno krátkou černou přímkou) nažehlíme malý obdélník (asi 4,5x2,5cm) z lepícího materiálu (druh lepícího materiálu volíme podle druhu látky). Rozparek rozstřihneme k naznačené černé přímce, prostřihneme tedy i 1,5cm lepícího materiálu (na obrázku má bílou barvu).


Celková délka godetové vsadky je na obrázku značena červenou linií, délka vsadky je o 1,5cm delší, než v tento okamžik prostřižený rozparek na látce (značeno krátkou černou přímkou). Okraje vsadky jsou přídavky na švy - asi 0,5 cm.

Na obrázku je díl vsadky (žlutý klín) přiložený k rubové straně pouze pro znázornění délek šití a prostřihu. 
Godetovou vsadku budeme přišívat nejprve po jedné straně rozparku tak, že látky k sobě leží líc na líc, šijeme po rubové straně. 

Šipka naznačuje přesnost nasazení godetové vsadky k rozparku, který prostřihneme k druhé značce na rozparku (konec šipky). 


Začínáme šít od 2.značky rozparku, šijeme bez zapošití, následně spodní nit protáhneme k vrchní niti a zasukujeme. Od špičky záševku a vložené godetové vsadky šijeme mírně do oblouku tak, abychom dále šili  0,5cm přídavky na švy. 


Všití druhé strany godetové vsadky šijeme stejným způsobem jako první stranu:

Začínáme šít od 2.značky rozparku, šijeme bez zapošití, následně spodní nit protáhneme k vrchní niti a zasukujeme. Od špičky záševku a vložené godetové vsadky šijeme mírně do oblouku tak, abychom dále šili 0,5cm přídavky na švy.  Zobrazení všité godetové vsadky ve špičce rozparku. 

                                       Výsledek šití, výsledek všité godetové vsadky.