Příprava látky před šitím

29.01.2020

Už se vám stalo, že jste ušili novou věc a po prvním vyprání zapustily barvy? Na oděvu se objevil kaz? Nebo dokonce zadní nohavice či rukáv předběhly přední díly? Několika doporučeními se pokusím předejít vašemu dalšímu zklamání.

Příprava látky před šitím
Příprava látky před šitím

- Dříve, než položíme střih na látku, měli bychom materiál vysrážet (=vyprat při teplotě a pracím prášku v jakém budeme hotový oděv ošetřovat po běžném nošení) a vyžehlit.

- Zkontrolujeme, zda na látce nejsou vady, ty si případně v rubové straně označíme a snažíme se střih položit mimo kaz látky.

- Jednou z vad materiálu je uhýbání osnovy. Jde o vadu, která vznikla již při výrobě. Upřímně, nenapadá mne druh oděvu, který z takové nekvalitní metráže bude ve svém výsledku dokonalý, i když si při polohování látky pomůžeme vytažením do správného kolmého tvaru (kolmost osnovy a útku). Již při šití nebo po vyprání bude mít materiál tendenci vrátit se do původního zkrouceného tvaru.

- Dalším důležitým aspektem je vzor nebo vlas materiálu - například manšestr, samet, dyftýn, kožešina... Jednotlivé díly střihu musí být položeny po směru vlasu, vždy stejným směrem, to stejné platí u dodržení směru vzoru. V obou případech je nutné počítat s větší spotřebou materiálu.