Příprava látky před šitím
Už se vám stalo, že jste ušili novou věc a po prvním vyprání zapustily barvy? Na oděvu se objevil kaz? Nebo dokonce zadní nohavice či rukáv předběhly přední díly? Několika doporučeními se pokusím předejít vašemu dalšímu zklamání.
- Dříve, než položíme střih na látku, měli bychom materiál vysrážet (=vyprat při teplotě a pracím prášku v jakém budeme hotový oděv ošetřovat po běžném nošení) a vyžehlit.
- Zkontrolujeme, zda na látce nejsou vady, ty si případně v rubové straně označíme a snažíme se střih položit mimo kaz látky.
- Jednou z vad materiálu je uhýbání osnovy. Jde o vadu, která vznikla již při výrobě. Upřímně, nenapadá mne druh oděvu, který z takové nekvalitní metráže bude ve svém výsledku dokonalý, i když si při polohování látky pomůžeme vytažením do správného kolmého tvaru (kolmost osnovy a útku). Již při šití nebo po vyprání bude mít materiál tendenci vrátit se do původního zkrouceného tvaru.
- Dalším důležitým aspektem je vzor nebo vlas materiálu - například manšestr, samet, dyftýn, kožešina... Jednotlivé díly střihu musí být položeny po směru vlasu, vždy stejným směrem, to stejné platí u dodržení směru vzoru. V obou případech je nutné počítat s větší spotřebou materiálu.