Položení střihu na látku

28.01.2020

Jedním ze základů dokonalého výsledku šití je správné položení střihu na látku. Ve střizích musí být zakreslena osnova. Na všech oděvních střizích a jeho dílech je vyznačen směr osnovy, kterou bychom měli dodržet.

Látku položíme a vyrovnáme na pevné podložce tak, že osnova a útek ve svém směru po celé délce svírají pravý úhel. V případě, že střih na látku položíme jiným směrem, než je naznačeno na střihu, oděv rychle ztratí svůj tvar, například u kalhot se budou vytahovat kolena, ze zadního dílu kalhot vznikne nevzhledný vak. Celý oděv může být zkosený, ujíždí švy, nebo středy oděvu se točí.

Obrázky znázorňují tři základní způsoby položení střihu na látku.

1. V případě, kdy oba díly oděvu mají střed dílů bez švu - střed tvoří přehyb látky: přeložíme pevné okraje látky ke středu těsně vedle sebe. 

2. Jeden z dílů oděvu bude mít středový šev, druhý z dílů oděvu tvoří přehyb látky: dvojitou šíři látky složíme pevnými okraji přesně na sebe 

3. V případě, kdy oba díly oděvu mají střed dílů bez švu - střed tvoří přehyb látky a šíře látky je malá nebo díly oděvu se na šíři látky nevejdou: přeložíme pevné okraje látky ke středu těsně vedle sebe a střihy položíme pod sebe.