Vychytávky šití

Nejnovější články na Profipattern

Přečtěte si jako první, co je nového

Lichotivý vzhled oděvu spočívá nejen ve výběru látky, vzoru, střihu, ale také v dobře ušitých detailech, mezi které patří i správně všitý rukáv.
U tkaných látek se nejčastěji používá vsazovaný rukáv. Vsazovaný, jak název napovídá, je rukáv, který vsazujeme do průramku. Problém především pro začátečníky může spočívat v tom, že do menšího obvodu...

Většina střihů je tvořena pro střední výškovou kategorii. Dříve, než střihneme do látky porovnáme veličiny ve střihu s vlastními rozměry těla. Aby střih dokonale seděl i na postavách malých nebo vysokých, bude vhodné střih upravit v jeho délce.

Náplety, úplety nebo pruženky (gumy) mohou mít jinou pružnost - délku roztažnosti, proto pro každý jiný materiál je vhodné si jeho přesnou délku propočítat. Návod nám ušetří zbytečné párání, zkoušení typem pokus x omyl.

Už se vám stalo, že jste ušili novou věc a po prvním vyprání zapustily barvy? Na oděvu se objevil kaz? Nebo dokonce zadní nohavice či rukáv předběhly přední díly? Několika doporučeními se pokusím předejít vašemu dalšímu zklamání.

Jedním ze základů dokonalého výsledku šití je správné položení střihu na látku. Ve střizích musí být zakreslena osnova. Na všech oděvních střizích a jeho dílech je vyznačen směr osnovy, kterou bychom měli dodržet.

Každá látka má svoji šířku a délku. Šíře látky je zakončena dvěma pevnými okraji, které jsou rovnoběžné s osnovou. Základní podélná vlákna (po celé délce látky) tvoří osnovu.