Volba střihu a roztažnost pletenin

28.01.2020

Jak vybírat vhodný materiál pro konkrétní střih. Jak vybírat střih podle materiálu.  

Při výběru látky pro konkrétní model je nutné vědět, pro jaký druh materiálu byl střih vytvořen. Střih pro modely z pletenin bude menší hlavně ve své šíři, ale často i ve své délce, jelikož již při samotné konstrukci střihu se počítá s pružností materiálu, a ta se může výrazně lišit.

Jiná pružnost materiálu je u nápletů, plavkovin nebo bavlny s různým procentem elastanu v látce obsažené. Proto by střih měl obsahovat také informaci, pro jaký materiál je střih vhodný (málo pružný, středně pružný, extrémně pružný, tkanina). Ke střihům by měla být přiložena také tabulka velikostí, což jsou hodnoty naměřené na rozličných postavách a tyto hodnoty jsou následně zprůměrované.

Rozdílnost střihů pro různé roztažnosti materiálů
Rozdílnost střihů pro různé roztažnosti materiálů

Na obrázku můžete vidět rozdílnost výsledného střihu pro totožný model, ale různou pružnost materiálu.
Černá - střih pro větší pružnost materiálu, červená - pro malou pružnost materiálu.

Různá pružnost materiálu se ve střihu projeví:
jak v šířkových hodnotách: různá šíře v obvodu hrudníku, obvodu pasu, sedu, rukávu...
tak v délkových hodnotách: různá délka rukávu, zadní hloubka podpaží, délka zad, hloubka sedu...

Jak spočítat délku nápletu

Nejnovější články na Profipattern

Přečtěte si jako první, co je nového

Lichotivý vzhled oděvu spočívá nejen ve výběru látky, vzoru, střihu, ale také v dobře ušitých detailech, mezi které patří i správně všitý rukáv.
U tkaných látek se nejčastěji používá vsazovaný rukáv. Vsazovaný, jak název napovídá, je rukáv, který vsazujeme do průramku. Problém především pro začátečníky může spočívat v tom, že do menšího obvodu...

Většina střihů je tvořena pro střední výškovou kategorii. Dříve, než střihneme do látky porovnáme veličiny ve střihu s vlastními rozměry těla. Aby střih dokonale seděl i na postavách malých nebo vysokých, bude vhodné střih upravit v jeho délce.

Rozpis jednotlivých dílů batůžku, batohu je součástí střihu. Ve střihu najdete také spotřebu materiálu, polohový plán střihu na látce a polohový plán tisku střihu pro formát PDF ve velikosti tisku A4.
Text se zabývá již konkrétním postupem a návodem k šití batohu.
Střih na 3 velikosti batůžku - batohu zakoupíte v e-shopu: Střih na batoh - batůžek...